Alppihiihdon freestyle-moduuli

Alppihiihdon freestyletaitomoduuli keskittyy alppihiihdon freestylelajien perusteisiin ja omien taitojen kehittämiseen sekä freestyletaitojen opettamiseen. Kurssilaisilta edellytetään hyvää peruslaskutaitoa.

Kurssin sisältö

  • Freestyletaitojen opettaminen
  • Half Pipe
  • Hypyt
  • Reilit

Tarvittavat varusteet

  • Twintip-sukset
  • Kypärä
  • Kurssin tiedot

    Kurssi

    Alppihiihdon freestyle-moduuli

    Ajankohta

    08.01.2026 - 11.01.2026

    Sijainti

    Levi

    Hinta

    345 e. Sisältää koulutuksen ja kurssimateriaalin.

    Info

    Kahden tai neljän päivän pituisilla freestylemoduulilla jatkojalostetaan pitkien kurssien freestylesisältöjä.

    Kurssin keskiössä ovat rinteessä ja parkissa tarvittavien freestyletaitojen harjoittelu, lajikulttuuriin liittyvän tietotaidon kartuttaminen ja freestyleopetuksen menetelmät sovellettuna hiihtokoulun ja koulutuspaikkana toimivan hiihtokeskuksen toimintaympäristöön.

    Kurssille tarvitaan freestyleen soveltuvat välineet (twintip-sukset). Moduulille voi osallistua ilman freestyle-osaamista, into oppia riittää!

    Tiedustelut

    shory@hiihdonopettajat.fi